About

Staff

To contact Milwaukee Rep staff members call the Administrative Offices at 414-224-1761 (M-F 9am to 5pm) and ask for your specific party. You may also e-mail staff members from this site by clicking on their name. 

Mark Clements
Mark Clements
Artistic Director
Read Bio

Chad Bauman, Managing Director
Chad Bauman
Executive Director
Read Bio

Administration

Managing Director: Melissa Vartanian-Mikaelian
Interim General Manager: Amy Allison
Executive Assistant: Kelli Lopina
HR Manager: Emily Hill
Company Manager: Amaris Bates
Receptionists: Michael Evans, Claudine Jackson, Mary Muehleisen

Artistic

Artistic Producer: Laura Braza
Literary Director: Deanie Vallone
Manager of Artistic Training/Producer: Jorge López Rivera
Assistant Artistic Producer: Jada Boggs
Assistant Artistic Producer: Jonathan Hetler
(Please contact Jonathan Hetler or Jada Boggs with all artistic inquiries)

Development 

Chief Development Officer: Chuck Rozewicz
Director of Development: Amy Dorman
Director of Major and Planned Giving: Alli Engelsma-Mosser
Major Gifts Officer: Danielle Szmanda
Associate Director of Development, Events & Stewardship: Morgen Clarey
Associate Director of Development, Institutional Giving: Cassidy Skorija
Development Database Manager: Stephan Thomas
Development Associate: Yolanda G. Doney

ED&I

Chief Diversity Officer: Tammy Belton-Davis

Education & Engagement

Chief Education & Engagement Officer: Jenny Toutant
Associate Director of Engagement: N’Jameh Russell-Camara
Associate Director of Education: Jeffrey Mosser
Education Associate: Auburn Matson
Education Coordinator: Joshua Pohja
Next Narratives Monologue Competition Coordinator: Ashley Jordan
Education & Engagement Assistant/AmeriCorps Public Ally Fellow: Van Johnson III
Education & Engagement EPR: Xodia Choate
Teaching Artists: Maura Atwood, Cereyna Bougouneau, Leatanya Dunn, Michael Rebekah Flieshman, Kathleen Henderson, Ashley Jordan, Josh Krause, Daniil Krimer, Kai Liebenstein, Hope Parow, Samantha Pinchard, Abbey Pitchford, Brandi Reed, Tony Roman, Hayley Werner

Finance

Chief Financial Officer: Matt Leibham
Senior Accountant: Derrik Dickinson
Payroll & Benefits Associate: Cristina Hughes
Accounting Associate: Tim Petropoulos
Accounting Associate, Payroll & Benefits: James Kaplan

Maintenance

Chief Building Engineer: Chris Belcher
Engineers: Todd Ross, Maurice Goodwin 

Marketing

Chief Marketing Officer: Lisa Fulton
Director of Marketing: Cara McMullin
Associate Director of Marketing: Jared Lee
PR & Marketing Manager: Laura Ellingen
Director of Media Relations: Frances White
PR & Marketing Interns: William Akers, Taylor Holley
Graphic Designers: Benton Melbourne, Geoffrey Vitiello
Photographer: Michael Brosilow

Digital Content
Director of Digital Content: Don Rebar
Videographer: KayCee Kelsey

Sales
Director of Sales: Jeremy Scott
Associate Director of Sales: Jaime Lacy
Group Sales Manager: James Anthony
Director of Teleservices: Parker Cristan
Ticket Office Manager: Casey Helm
Assistant Ticket Office Manager: position vacant
Ticket & Teleservices Representatives: Emily Amborn, James Dunnigan, Henry Hammond, Zachary Dean Lachowicz, Johannah Lee, Emily Lange, Michelle MacDonald, Liv Mauseth, Jaylin Mitchell, Soren Miller, Paulita Montalvo, Paul Pfannenstiel, Violet Verhein

Venue Operations
Director of Venue Operations: Donald Parsons
Audience Services Manager: Tanya Haynes
House Managers: Ronni Demke-Wainio, Bailey Kissack, Jake Whalen
Guest Services Associates: Becky Demler, Taylor Holley, Shelby Kraco
Executive Chef: Andrew Ruehmer
Restaurant Staff: Jacob Abrams, Jane Benton, Nicole Blanks, Colby Christoffersen, Dylan Damkoehler, Darrian Emerson, Kyle Guthreau, Alex Hagan, Tanya Haynes, Justyn Hofer, Emily Hummel, Deb Langkau, Frenisha Lathan,  Angela Livermore, Sara Longley, Alexandra Mattson, Tremael McLaurin, James Muehleisen, Mary Muehleisen, Aimee Navarro, Jessie Ringlien, Michael Reuter, Mia Rudolph-Schulta, Timothy Schauf, Daniel Soto, Crystal Thompson, Dinah Walker, Robin Westrick, Odell White 

Production

Director of Production: Jared Clarkin
Associate Production Manager: Kaitlyn Anderson
Assistant Production Manager: Maram Samaha

Costumes
Costume Director: Nicholas Hartman
Assistant Costume Director: Bina Bieker
Design Assistant: Destiny Harris
Senior Draper: Alexander B. Tecoma
Tailor: Jef Ouwens
First Hand: Katie Leonard
First Hand: Micky Simmons
Crafts Master: Haley Jaeger 

Stitcher: Kas Rodriguez
Costume Construction Resident: Sparrow Matthews
Wig Master: Emily Christoffersen
Wig and Craft Assistant: Ansley Juan
Wardrobe Supervisor: Amber Kuennen
Wardrobe Resident: Agnes Wos

Lighting & Video
Lighting and Video Director: Aaron Lichamer
Assistant Lighting Design Resident: Rosa Cano

Sound
Sound Director: J Jumbelic

Props
Properties Director: Jim Guy
Props Crafts Artisan: Tayler Varney
Props Carpenter/Artisan: Erik Lindquist
Prop Graphics Artist: Mindy Knoll
Soft Props Artisan: Jeavon Greenwood

Scenic
Technical Director: John Houtler-McCoy
Associate Technical Director: Sean Walters
Assistant Technical Director: Joe Fry
Charge Scenic Artist: Jim Medved
Lead Scenic Artist: Shannon Mann
Scenic Artist: Caroline Dischell
Assistant Stagehand: Brie Dona

Stage Management 
Production Stage Manager: Kimberly Carolus
Stage Managers: Martie Barthel, Jade Bruno, Josh Hart, David Hartig, Tara Kelly, Rebecca Lindsey, Kira Neighbors, Shaina Pierce
Production Assistant: Kai Liebenstein
Stage Management Fellow: Krista Kanderski
Stage Management Residents: Kelly DeLisle, Hannah Steele

Resident Stagehands & Carpenters
Bill Burgardt, Eliot Garfield, Steve Gillingham, Rick Grilli, Derek Loehr, Aaron Siegmann, Andrew Sours, Jim Zinky